İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı hem hayatımızı kolaylaştırıyor, hem de yeni sıkıntıları beraberinde getiriyor. Yetişkinlerin uzun saatler meşgul olduğu cep telefonu, tablet, televizyon, elektronik oyunlar çağımızın kaçınılmaz zorunlulukları gibi gözükse de, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de yarattığı bağımlılıkla birlikte sakıncalar doğuruyor.

Teknolojik aletlerin bağımlılık yapıcı etkileri güçlüdür. ‘Teknolojik bağımlılık’ denilen tanımlamada çocuk, gittikçe daha çok zamanı söz konusu teknolojik aletlerle geçiriyor. Toplumsal yaşamdan kaçma, içe kapanıklık, bu aletleri kullanması anne ve babası tarafından engellendiğinde aşırı tepkiler verme gibi belirtiler psikolojik travmanın yarattığı etkiler arasında sayılabiliyor. Bu grup çocuklarda depresyon, otizm, dikkat eksikliği ve bipolar bozukluk daha fazla görülebiliyor. Yüksek teknolojik hız ile gerçek hayat arasındaki farklılık çocukların davranışlarına hoşgörüsüzlük, empati yapamama, olaylar karşısında çözüm üretememe olarak yansıyor. Çocuklar zamanla agresif kişilik yapısına sahip olabiliyor. Toplumda iletişim kurmakta güçlük çeken çocuklar hayal ile gerçeği ayırt edemeyecek kadar teknolojik aletlerden etkileniyor. Görme sorunları, duruş ve iskelet bozuklukları, radyasyon alımı, hareket kısıtlılığının getirdiği kas ve eklem problemleri, obezite riski, uyku kalitesinde bozulmalar ve uykuya dalış sorunları.

Çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından uzat tutmak amacıyla Kaymakamlığımız bünyesinde bulunan Bağımlılığı Önleme Bağımlıkla Mücadele Merkezince ‘Oyun İle Bağlan Hayata’ logolu proje geliştirildi. 1000 anaokulu öğrencisine yönelik hazırlanan Proje kapsamında, İlçemizdeki Milli Eğitim'e bağlı 4 okuldan  Ambarlı Selahattin- Müzeyyen Kaçaker Anaokulu’ndaki etkinliğe Kaymakamız Sayın Hulusi Doğan Milli Eğitim Müdürü Emin Engin ile birlikte katılarak birer masal okudular.